Emalia do drewna – 5 cech produktu, na które powinieneś zwrócić uwagę, chcąc wybrać ten dobry

Emalia do drewna jest produktem, którego zastosowanie wymaga niewiele czasu i energii, a może wręcz diametralnie odmienić efekt malowania i odświeżania drewnianych powierzchni. Jak wiele innych produktów ma jednak sporo cech, które mogą być zbyt tajemnicze. Z tym artykułem dowiesz się, na które rzeczywiście warto zwrócić uwagę.

dobra emalia do drewna

Podsumowanie artykułu:

- Emalia do drewna pozwala szybko i skutecznie odświeżyć drewniane powierzchnie: mebli, tarasów, drewnianych dodatków wewnątrz i na zewnątrz budynków.

- Rola emalii do drewna to nie tylko odświeżenie i odzyskanie naturalnego uroku tego materiału, ale też jego zabezpieczenie, tak, by drewniane wyposażenie służyło dłużej.

- Emalia do drewna, tak, jak każdy inny produkt, ma cechy, na które warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu i takie, które można śmiało zignorować.

Zacznijmy od podstaw. Czym jest emalia do drewna i jakie są jej rodzaje?

To pigmentowany wyrób lakierowany, tworzący na powierzchni pielęgnowanej powierzchni dodatkową warstwę – kryjącą, ochronną, czasami też dekoracyjną. Występuje najczęściej jako gęsta, lejąca się pasta zamknięta w solidnej, metalowej puszce. Wyróżnia się kilka rodzajów emalii: akrylowe, alkidowe/ftalowe, chlorokauczukowe, silikonowe i specjalistyczne. Niezależnie od typu jest jednak grupa cech, na które trzeba zwrócić uwagę, chcąc wybrać jak najlepsze emalie do drewna.

5 cech emalii, które musisz sprawdzić przed zakupem

Wydajność

Określa się ją w powierzchni w metrach kwadratowych, jaką zdołasz pomalować, mając do dyspozycji 1 litr emalii. Za dobrą wydajność uznaje się 10-12 m². Oceniaj ją zwłaszcza, jeśli masz do pomalowania dużą powierzchnię – wtedy nawet najmniejszą oszczędność na wydajności odczujesz znacząco w swoim portfelu.

Czas schnięcia

3-4 godziny czy 6-8? To spora różnica w kontekście czasu, jaki emalia potrzebuje, by wyschnąć, a powierzchnia – by móc być ponownie użytkowana. Wybieraj więc produkty o możliwie jak najkrótszym czasie schnięcia, zwłaszcza, jeśli odświeżasz deski tarasu, po których chcesz móc jak najszybciej się przemieszczać.

Rodzaj rozcieńczalnika

Zależy Ci na jak najzdrowszej emalii do drewna, takiej, która nie będzie stwarzać ryzyka reakcji alergicznej ani też po prostu podrażniać ostrym, nieprzyjemnym zapachem? Sięgaj po tę, opartą na wodzie jako rozcieńczalniku. Jeśli nie ma to dla Ciebie tak dużego znaczenia, nie musisz zwracać szczególnej uwagi na kwestię rozcieńczalnika: każdy będzie dobry.

Krycie – ilość warstw, które trzeba nanieść na powierzchnię

Wybierając emalię do drewna albo metalu, każdy chce uzyskać pożądane krycie przy jak najmniejszej ilości pracy i zużytego preparatu. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, ile – zdaniem producenta – trzeba nanieść warstw produktu, by uzyskać dany efekt. Wartość ta będzie różnić się w zależności od rodzaju powierzchni: czy jest to surowe drewno czy metal, czy malowanie intensywne czy renowacyjne. Przy tym stale pamiętaj, że czas schnięcia, wspomniany przed chwilą, dotyczy nałożenia każdej pojedynczej warstwy, więc trzeba te dwie rzeczy przez siebie pomnożyć.

Sposób nanoszenia

Może być klasyczny: za pomocą wałka lub pędzla, ale także bardziej innowacyjny: poprzez natrysk. Pierwsze sposoby polecane są osobom, które po prostu lubią robić takie rzeczy ręcznie i czuć wykonanie każdej pojedynczej smugi oraz przy niewielkich powierzchniach do odświeżenia, a natrysk przyda się przy dużych – tarasach i elewacjach.

Po zapoznaniu się z tymi cechami produktu powinieneś zyskać większą pewność siebie podczas zakupów i wybrać produkt lepszy niż jakbyś podejmował decyzję „w ciemno”. Niektóre z nich są bardziej, inne mniej oczywiste, ale wszystkie przydatne – masz to jak w banku.