Jak często wymieniać filtr w rekuperatorze?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna wyposażona w funkcję odzyskiwania ciepła to popularne rozwiązanie wykorzystywane nie tylko w nowym, ale również w starszym budownictwie. Kluczowymi zaletami rekuperacji jest świeże i czyste powietrze bez konieczności otwierania okien oraz mniejsze rachunki za ogrzewanie, dzięki funkcji odzyskiwania ciepła. Jednak do czego służy filtr i jak często należy go wymieniać w systemie rekuperacji?

schemat działania rekuperatora

Rekuperacja, czyli czyste i świeże powietrze przez całą dobę

Zanim powietrze z zewnątrz zostanie wtłoczone do budynku zostaje poddane filtracji, która skutecznie usuwa nie tylko zanieczyszczenia, ale również alergeny, np. w postaci pyłków. Każdy filtr ma określoną żywotność. Przekroczenie jej może spowodować obniżenie poziomu filtracji powietrza, czyli systematyczne pogarszanie się jego jakości. Częstotliwość wymiany filtrów w rekuperatorze jest uzależniona od kilku czynników.

Pierwszym z nich jest lokalizacja budynku, w którym znajduje się rekuperacja. Jeżeli znajduje się w miejscu, w którym zanieczyszczenie powietrza spowodowane jest np. intensywnym ruchem pojazdów spalinowych lub jest w bliskiej odległości fabryk, wówczas częstotliwość wymiany filtrów powinna być krótsza. Co do zasady, filtry należy wymieniać minimum raz na kwartał, czyli cztery razy w roku. Wyjątek stanowią miesiące, w których występuje ponadprzeciętne zapylenie powietrza. W takich przypadkach wymiana filtra powinna następować co około dwa miesiące.

Rekuperacja - dodatkowe informacje

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może być wyposażona w czujniki monitorujące cały system filtracji. W takiej sytuacji komunikaty dotyczące konieczności wymiany filtra będą wyświetlane na wyświetlaczu urządzenia. Warto również pamiętać, że w miesiącach, w których występuje niebezpieczne zjawisko smogu, wymiana filtra powinna odbywać się częściej, niż w pozostałych okresach roku. Kolejną przyczyną skrócenia czasu użytkowania filtra jest obecność w domu osób cierpiących na alergię (m.in. alergię na pyłki roślin).