Jak dobrać kolor drewnianej podłogi do wnętrza?

jaki wybrać kolor drewnianej podłogi aby pasował do wnętrza?

Drewno jako element, z którego wytwarza się elementy wyposażenia wnętrz użytkowych, a w szczególności domów i mieszkań, przeżywa od dobrych kilku lat prawdziwe odrodzenie. Nic w tym dziwnego, jest bowiem najbardziej solidnym, wytrzymałym oraz trwałym surowcem, co ma duże znaczenie w przestrzeni użytkowej. Szczególną popularnością cieszą się podłogi drewniane, które zapewniają komfortowe i funkcjonalne wnętrza, odporne na różnego rodzaju urazy mechaniczne. Warto jednak pamiętać o tym, że aby mogły one zagwarantować maksymalną wygodę i najpiękniejszą przestrzeń, muszą zostać odpowiednie dobrane nie tylko pod kątem naszych potrzeb czy oczekiwań, ale właśnie samych wnętrz i ich właściwości. Kluczowy będzie kolor oraz sposób układania drewnianych paneli podłogowych. Jak zatem dobrać kolor podłogi z drewna do wnętrza? Jak osiągnąć zamierzony efekt dzięki montażowi? W odpowiedzi na pytania pomoże nam sklep Melagu, którego eksperci codziennie doradzają swoim klientom.

Powierzchnia i nasłonecznienie wnętrz a wybrany kolor drewnianej podłogi

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że jeśli wnętrza naszego domu lub pomieszczenia, w którym mają znaleźć się drewniane podłogi, są niewielkie, nie powinniśmy decydować się na bardzo ciemne panele (przykładowo w tonacji oryginalnego koloru dębu). Należy mieć bowiem na uwadze, że ciemna kolorystyka nieco wizualnie ogranicza i pomniejsza przestrzeń, co będzie szczególnie niekorzystne w przypadku małych lub słabo nasłonecznionych pokoi. Jak słusznie zauważa sklep Melagu, w takim przypadku lepiej zdecydować się na jasne, ciepłe i optycznie „lekkie” odcienie paneli podłogowych drewnianych. Pięknie zaprezentują się z pastelowymi ścianami.

Jeśli natomiast nasze wnętrza są większe, bardziej przestronne i/lub bardziej nasłonecznione, spokojnie możemy zdecydować się zarówno na jasne i ciepłe podłogi drewniane, które pięknie je podkreślą, jak i na modele ciemniejsze i bardziej głębokie w tonacji. Jednak nawet w takim przypadku nie są zalecane bardzo ciemne i ponure ściany. Jak radzi sklep Melagu, zawsze lepiej cieszyć się przestronnymi i stylowymi wnętrzami.

Sposób układania drewnianych paneli podłogowych a wymiary wnętrz

Cenną wskazówką, którą podpowiedział nam sklep Melagu, jest to, aby zwrócić szczególną uwagę nie tylko na wymiary przestrzeni, w której mają znaleźć się panele podłogowe z drewna, ale także na ich proporcje. Przykładowo jeśli pokój jest podłużny i chcemy, aby wizualnie wydał się nam bardziej kwadratowy i przez to przestrzenny, należy układać panele nie wzdłuż dłuższego boku, ale krótszego.

I odwrotnie, jeśli zależy nam na optycznym wydłużeniu wnętrz, panele drewniane należy układać wzdłuż dłuższej ściany. Są to bardzo proste sztuczki, które na co dzień poleca sklep Melagu, a pozwolą na osiągnięcie naprawdę wspaniałych efektów w naszych wnętrzach.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na wielkość samych paneli – do mniejszych wnętrz dobrze jest wybierać te niewielkie. W dużej i otwartej przestrzeni z kolei będziemy mogli zdecydować się zarówno na małe, jak i duże podłogi.