Jak prawidłowo oświetlić salon?

Podczas urządzania salonu wiele osób skupia się tylko na wyborze wygodnych i stylowych mebli, zapominając, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie. Prawidłowo dobrane lampy dodają klimatu i charakteru przestrzeni, dokładnie ją oświetlają i sprawiają, że prezentuje się ona stylowo i atrakcyjnie. W jaki sposób oświetlić salon? Sprawdź nasze wskazówki.

oświetlony, jasny salon z otwartą kuchnią

Zasady projektowania oświetlenia

Projektując oświetlenie salonu, weź pod uwagę kilka kwestii. Od tego, czy w pokoju znajduje się telewizor i stół jadalny zależy bowiem umiejscowienie lamp oraz kierunek padania światła. Zwróć uwagę, czy salon będzie służył jedynie do relaksu, czy też do pracy. Istotne jest również to, czy pomieszczenie będzie jednocześnie pełniło funkcję sypialni.

Zarówno w małym, jak i dużym salonie, zaleca się montaż głównego oświetlenia górnego, montowanego zazwyczaj na środku sufitu. Jeśli salon będzie pełnił dodatkowe funkcje, np. jadalni, pokoju do pracy czy sypialni, zamontuj w nim oświetlenie dodatkowe, np. kinkiety, halogeny i lampy podłogowe.

Jak dobrze oświetlić salon?

Oświetlenie salonu powinno składać się z kilku punktów zapewniających określony rodzaj światła. Nowoczesne lampy sufitowe do salonu sprawią, że pokój będzie dobrze oświetlony, co wpłynie na komfort jego użytkowania. Dodatkowe oświetlenie boczne w postaci kinkietów lub halogenów nie tylko nada określony nastrój pomieszczeniu, ale też pozwoli zaakcentować ciekawe elementy dekoracyjnie, np. stolik kawowy albo biblioteczkę. Dzięki lampie stojącej koło fotela zyskasz dodatkowe źródło światła podczas czytania książki, a lampa umiejscowiona obok rozkładanej kanapy zastąpi Ci górne oświetlenie przed pójściem spać. Lampy podłogowe przydadzą się też, gdy zechcesz wygodnie popracować na laptopie lub obejrzeć telewizję, bez konieczności włączania lampy górnej.

Oświetlenie salonu z jadalnią

Jeśli masz salon połączony z jadalnią, pamiętaj o odpowiednim oświetleniu stołu. Nowoczesne lampy sufitowe do salonu zawieszone centralnie nad stołem doświetlą mebel, a tym samym zapewnią komfortowe spożywanie posiłków. Możesz zdecydować się na jeden duży żyrandol albo trzy mniejsze lampki.