Jaką lampę stołową wybrać? – praktyczne porady i wskazówki

Lampa stołowa to przyjemny dodatek, który będzie spełniał zadanie światła dekoracyjnego. Zostały one stworzone głównie jako ozdoba, która ma zapewniać przyjemny nastrój. Jednak, czy to ich jedyne zadanie? W tym poradniku powiemy jaką lampę stołową wybrać w zależności od stylu pomieszczenia oraz jej zadań.

nowoczesna, biała lampa biurkowa

Jak wybrać lampę stołową?

Jeśli się zastanawiasz jak wybrać lampę stołową, to jesteś w idealnym miejscu. Zapytaliśmy doradców ze sklepu Światło i Styl, jakie są główne zasady dobierania lamp nablatowych. Oto czego się dowiedzieliśmy.

W pierwszej kolejności lampa musi pasować do stylu pomieszczenia, w którym będzie się znajdowała. Lampy rustykalne będą dobrze pasować do domku z bali, ale niekonieczne wpiszą się w styl industrialny czy nowoczesny.

Ważna jest także wielkość. Lampy stołowe powinny być dopasowane do wielkości podstawy. Jeśli ma ona stać na niewielkim stoliku nocnym, to nie powinna ona zajmować większości jego powierzchni. Również mała lampa na dużym stole będzie wyglądała karykaturalne.

Ostatnim ważnym parametrem jest przepuszczalność światła. Jeśli lampka ma być tylko dodatkiem, który rozrzedza mrok (na przykład w nocy), wystarczy, że będzie dawała lekkie, przytłumione światło. Natomiast jeśli chcesz wykorzystywać ją do wieczornego czytania w fotelu, lepiej wybrać taką z jasnym abażurem, który zapewni Ci odpowiednią ilość światła.

Lampy stołowe – aranżacje

Wielu z nas może kojarzyć się ceramiczna lampa stołowa z materiałowym abażurem, która stoi w kąciku komody na haftowanej lub dzierganej serwetce. Może się wydawać, że ten styl już przeminął, ale tak nie jest. Lampy stołowe i ich aranżacje wciąż trzymają się stałych trendów. Ustawienie lampy stołowej na boku komody w salonie będzie idealnym sposobem na wprowadzenie nastrojowego światła podczas wieczornego relaksu. Jeśli ustawimy ją na stoliku RTV obok telewizora, będzie ona mogła zastąpić listwy LED wieszane na ścianie.

Ciekawą opcją jest także wybranie lampy stołowej na stół do jadalni, zamiast wiszącego żyrandola. Doradcy ŚwiatłoiStyl przekonują, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ nie ograniczamy sobie przestrzeni, a jednocześnie zapewniamy sobie światło. Ważne jednak, by wybrać lampę z głębokim abażurem, który przykryje całą żarówkę, tak by nas nie oślepiało.

Jakie lampy stołowe na biurko?

Jeśli nie mamy możliwości ustawienia biurka w pobliżu okna, należy zapewnić pracującemu przy nim odpowiednie światło. Najlepsza będzie lampa stołowa na biurko, którą należy ustawić naprzeciwko ręki dominującej. W ten sposób podczas pisania nie zasłaniamy sobie światła. Powinna ona mieć także możliwość regulacji wysokości i ustawienia klosza, tak aby moc ją ustawić w dowolnej pozycji, by oświetlić obszar roboczy. Ważny jest także kolor światła. Żarówka powinna imitować jak najbardziej światło dzienne.

Gdzie kupić lampy stołowe?

Jeśli chcesz do swojego domu kupić nowe oświetlenie, sklep online będzie najlepszym miejscem. Na przykład pod adresem swiatloistyl.pl znajdziesz tysiące różnych lamp, w wielu stylach i kolorach. W ten sposób bez problemu dobierzesz coś, co będzie idealnie pasowało do Twojego wnętrza oraz spełni wszystkie Twoje oczekiwania.