Jaki wybrać regał na książki, czyli urządzanie domowej biblioteczki

Pomimo postępu technologicznego książki od wieków pozostają w niemal niezmienionej formie i nadal mają rzesze zwolenników. Wciąż są obecne w większości domów, a ich właściciele nieustająco kupują nowe egzemplarze, powiększając swój księgozbiór. Wiadomo jednak, że potrzebują odpowiedniego miejsca do przechowywania i wyeksponowania, dlatego sprawdzimy, jaki regał warto kupić, aby domowa biblioteka była funkcjonalna i estetyczna.

salon w stylu loftowym

Dopasuj regał do wielkości wnętrza

Klasyczny regał to z reguły duży masywny mebel, który mieści wiele książek, jest stabilny i wygodny w użytkowaniu. Wydawałoby się więc, że to idealny pomysł na przechowywanie księgozbioru, jednak takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdzi. O ile piękna i solidna biblioteczka dębowa będzie wspaniałym uzupełnieniem eleganckiego dużego salonu, to jeśli ustawimy ją w małym czy wąskim pokoju, nie będzie już takiego efektu. Duży mebel przytłoczy wnętrze, a inne znajdujące się w pomieszczeniu sprzęty utrudnią korzystanie z kolekcji książek. Dlatego jednym z podstawowych kryteriów wyboru regału jest miejsce, w którym ma się on znaleźć. Może to być wąski przedpokój – wtedy sprawdzi się ażurowy mebel z płytkimi półkami, lub np. niewielki młodzieżowy pokój, w którym idealnie zaprezentuje się geometryczny wiszący model schodkowy. W przypadku dużych przestronnych pomieszczeń, mamy znacznie większe możliwości, wśród których znajdą się regały pokrywające całą ścianę od podłogi, aż po sufit, regały narożne oraz wszelkie wiszące konstrukcje do przechowywania i ekspozycji książek.

Biblioteczka dębowa – klasyczna i sprawdzona

Regał na książki jest meblem o ściśle określonej funkcji i niezależnie od stylu, w jakim jest wykonany, jego podstawowym elementem są półki. Dlatego zawsze dużym powodzeniem cieszą się klasyczne proste meble z półkami, które w zależności od modelu mogą być otwarte lub zamykane przeszklonymi drzwiczkami. Niektóre egzemplarze posiadają również szafki lub szuflady, w których można schować dokumenty, czy niewymiarowe książki i albumy. Tego typu regały najlepiej się prezentują, jeśli wykonane są z litego drewna, a na szczególną uwagę zasługują te powstałe z dębu. Niemal każdy producent mebli dębowych uwzględnia w swojej ofercie regały, bo są to meble ponadczasowe zarówno pod względem surowca, jak i przeznaczenia. Chcąc mieć biblioteczkę na lata, która bez problemu utrzyma ciężar wielu książek, warto pomyśleć o produktach wykonanych z dębu, bo jak powszechnie wiadomo to nie tylko piękne, ale też najbardziej wytrzymałe i odporne na zniszczenia drewno.

Nowoczesne i niestandardowe regały na książki

Zwolennicy nowocześnie urządzonych wnętrz np. w stylu loftowym mają do wyboru wiele różnorodnych regałów i półek na książki, często w bardzo oryginalnych kształtach. Wśród nich można znaleźć półki połączone metalowym stelażem (np. w czarnym kolorze), asymetryczne konstrukcje z pojedynczych elementów, czy ciekawe wiszące regały w okrągłym kształcie. Nowoczesne regały przybierają najróżniejszą formę i są wyrazem wyobraźni projektantów, dzięki którym zwyczajna ekspozycja książek staje się centralnym elementem aranżacji wnętrza.