Idealne lampki nocne do sypialni – jak je wybrać?
Długie, jesienne wieczory oraz zimowe noce to czas, gdy chętnie zaszywamy się w łóżku z dobrą książką. Żeby bez przeszkód cieszyć się relaksem, trzeba zadbać o prawidłowe oświetlenie sypialni. Wbrew pozorom jedna lampa sufitowa naprawdę nie wystarcza. Oprócz niej trzeba postawić na praktyczne lampki nocne.
Jak wybrać ideał, żeby każda sypialnia spełniała nawet największe oczekiwania? Kilka praktycznych wskazówek prezentujemy poniżej.
Różne oblicza lampki nocnej – jaki model wybrać?
Obecnie lampki nocne występują w wielu, różnych formach i rozmiarach, dzięki czemu można znaleźć rozwiązanie w zasadzie do każdej sypialni.
Najpopularniejszym typem opraw pozostają niezmiennie lampki stojące. Ustawia się je na niewielkich stolikach, które znajdują się po bokach łóżkach. Pozwala to wygospodarować dodatkowe miejsce do odkładania różnych przedmiotów, na przykład właśnie książki.
Inną opcją są kinkiety. Wybierają je przede wszystkim osoby posiadające niewielkie sypialnie. Kinkiety pozwalają zaoszczędzić cenne miejsce. Niektóre osoby w takiej sytuacji decydują się też na wykorzystanie jako lampki nocne modeli wiszący o regulowanej wysokości umieszczenia źródła światła.
Wybór produktów na rynku jest naprawdę olbrzymi. Warto choćby sprawdzić rozwiązania dostępne na stronie Azzardo.
Najważniejsze parametry lampki nocnej – o czym koniecznie pamiętać?
Zazwyczaj, wybierając lampkę nocną, zwraca się uwagę na aspekt czysto wizualny. Ma on oczywiście wielkie znaczenie. Lampki wpisują się bowiem w całościową aranżację przestrzeni i powinny współgrać z pozostałymi punktami świetlnymi (np. lampą sufitową lub stojącą), a także pozostałymi elementami wyposażenia.
Oprócz tego nie można jednak pomijać kwestii związanych z funkcjonalnością punktu świetlnego. W końcu nie pełni on wyłącznie roli dekoracyjnej. Ma ściśle określony, zadaniowy charakter – zapewnia wystarczającą ilość światła do przyjemnej, wieczornej lektury lub bezpiecznego przemieszczania się po pokoju, bez konieczności włączania lampy głównej.
Ważną kwestią przy wyborze lampek są proporcje. Oprawa nie powinna być zbyt duża, gdyż mogłaby przytłaczać przestrzeń lub nie mieścić się na stoliku koło łóżka.
Poza tym warto zwrócić uwagę na wysokość konstrukcji. Jeśli decydujemy się na modele stojące, trzeba zadbać o to, żeby po ustawieniu lampki na stoliku, źródło światła nie znajdowało się zbyt wysoko. Mogłoby to powodować oślepienie i niepotrzebne przemęczanie wzroku.
Kinkiety i lampy wiszące również zawiesza się tak, by dolna krawędź oprawy znajdowała się nieco poniżej linii wzroku osoby siedzącej na łóżku. Zapewnia to optymalny komfort użytkowania.
Pozostaje jeszcze kwestia źródeł światła. Najczęściej w pomieszczeniach do rekreacji i wypoczynku powinno się stawiać na żarówki (zwykłe lub LED), dające światło ciepło białe, które wycisza, uspokaja i pozwala przygotować się do snu. Natężenie światła również nie powinno być zbyt duże. Ciekawą opcją mogą się okazać modele z funkcją ściemniania, pozwalające na dopasowanie ilości światła w pomieszczeniu do aktualnych potrzeb.
Lampka nocna – niewielka rzecz o sporym znaczeniu
Praktyczne lampki nocne pojawiają się we wszystkich sypialniach. Dają szansę na przyjemny relaks, zatonięcie w lekturze przed snem lub też bezpieczne przemieszczanie się po pokoju.
Wybór tego niewielkiego produktu oświetleniowego ma spore znaczenie dla budowania komfortu domowników oraz tworzenia prawdziwie przytulnej przestrzeni, w której aż chce się spędzać jak najwięcej czasu.