Nowoczesny salon – co do niego wprowadzić?

Styl nowoczesny zdominował aranżację większości modnych domów i mieszkań. Trudno się dziwić. W końcu łączy wysoką funkcjonalność i praktyczność z ciekawym designem. Do zbudowania przyjemnej przestrzeni należy zadbać o szereg kwestii – w tym oczywiście o znalezienie odpowiedniego wyposażenia. Co takiego może się przydać w nowoczesnym pokoju dziennym, by spełniał oczekiwania użytkowników? O tym napiszemy poniżej.

meble w salonie

Styl nowoczesny – cechy charakterystyczne

Styl nowoczesny to rozwiązanie niezmiernie praktyczne, lubiane przez wielu projektantów i osoby prywatne. Dlaczego? Ponieważ zakłada wysoką funkcjonalność przestrzeni, w której króluje praktyczny minimalizm.

Wyposażenie ogranicza się do potrzebnych przedmiotów. Zazwyczaj w centrum ustawia się zestaw mebli wypoczynkowych. Wprowadza się pojemne szafy, dobre oświetlenie oraz inne przydatne akcesoria.

Wszystkie sprzęty i detale są jednak skrajnie proste, mocno zgeometryzowane. W takich przestrzeniach raczej trudno znaleźć rozbudowane, dekoracyjne kanapy lub żyrandole z wieloma ozdobnikami. Ma być ascetycznie, ale mimo wszystko przytulnie.

Za charakter przestrzeni odpowiada jakość i rodzaj zastosowanych materiałów (metal, szkło, drewno i tekstylia) oraz ich kolorystyka. Jakie barwy dominują w takich salonach? Przyjęło się stosować jasne, neutralne odcienie, przełamane jednym akcentem w kontrastującym kolorze. Mogą to być na przykład poduszki na kanapie, zasłony lub oprawy oświetleniowe.

Wyposażenie – potęga minimalizmu

We wnętrzach minimalistycznych wszystkie meble od foteli i sofy, przez stolik kawowy aż do półek i szaf muszą być skrajnie proste. Zazwyczaj stawia się na modele o gładkiej powierzchni, oparte na podstawowych bryłach podstawowych.

Większość wyposażenia najczęściej jest biała lub w odcieniach szarości, niekiedy przełamanych detalami w kolorze zielonym, żółtym lub pomarańczowym, co nadaje im nieco bardziej przytulny wygląd. Nie oznacza to jednak, że meble nowoczesne nie powinny być naprawdę wygodne i praktyczne.

Oświetlenie i akcesoria

Podobne cechy spełniają systemy oświetleniowe do domowych wnętrz. Składają się z większej liczby opraw o subtelnym designie. Często klosze lub osłony źródeł światła mają kształt sześcianów lub cylindrów. Spotyka się również lampy kule.

Podczas planowania takiego systemu nie można zapomnieć o kwestii sterowania domowymi lampami. Warto choćby zadbać o prawidłowe rozplanowanie gniazd elektrycznych i włączników światła tak, by przestrzeń była w pełni funkcjonalna i wygodna dla użytkowników. Wszystkie niezbędne sprzęty można znaleźć między innymi w sklepie Gajwer.pl.

Włączniki i gniazda choć niewielkie i niepozorne poprawiają jakość korzystania z domowych sprzętów, a także coraz częściej wpływają na odbiór estetyczny całej przestrzeni.

Styl nowoczesny – nie tylko wyposażenie

Styl nowoczesny w aranżacji wnętrz powinien iść w parze z nowoczesnymi technologiami, które podnoszą wygodę korzystania z domowych przestrzeni.

Coraz więcej osób wprowadza jako standard w zabudowie mieszkalnej systemy Smart House, wspierające sterowanie wszystkimi urządzeniami elektrycznymi, połączonymi w jedną sieć. W ten sposób kontroluje się oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację, a nawet system antywłamaniowy.

Zarządzanie domowymi sprzętami i instalacjami odbywa się za pośrednictwem pilotów, aplikacji lub komend głosowych. Można zatem łatwo dopasowywać warunki do indywidualnych potrzeb, cały czas mając pod pełną kontrolą to, co dzieje się w domu. Tak poprawia się funkcjonalność przestrzeni, ale też optymalizuje rodzinne wydatki.

Nowoczesne wnętrza – komfort dla wszystkich domowników

Styl nowoczesny łączy minimalistyczny design z nowoczesnymi technologiami, by usprawnić korzystanie z domowych wnętrz. Dzięki temu tworzy się wygodny i przytulny salon, w którym przebywa się z prawdziwą przyjemnością podczas samodzielnego relaksu lub spotkań towarzyskich z rodziną i znajomymi.

Warto zadbać o najmniejsze nawet detale – od aranżacji przestrzeni, wyboru mebli, aż po inwestycje w odpowiednie instalacje oraz dobór niewielkich detali, jak choćby włączniki światła, dla własnej przyjemności, komfortu i bezpieczeństwa.