Panele grzewcze - jak działają?

Postęp technologiczny w ostatnich latach zaowocował wieloma alternatywnymi sposobami ogrzewania domu. Charakteryzują się one znacznie większą wydajnością, funkcjonalnością oraz efektywnością w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Do takich innowacyjnych rozwiązań należy technologia ogrzewania na podczerwień, stosowana w nowoczesnych panelach.

mieszkanie ogrzewane panelami grzewczymi na podczerwień

Czym jest panel grzewczy?

Zewnętrzna konstrukcja tego urządzenia jest bardzo prosta i estetyczna. To po prostu prostokątny panel, wykonany z ceramiki, szkła lub stali. Występuje w wielu eleganckich wzorach, a także różnych rozmiarach, od których zależy jego moc grzejna. Z powodzeniem zastępuje tradycyjny grzejnik, od którego różni się mobilnością. Istnieje możliwość przymocowania go na stałe do ściany, ale może też po prostu stać na podłodze. Lokalizację ogranicza jedynie konieczność znajdowania się w pobliżu gniazdka, ponieważ panel grzewczy jest zasilany energią elektryczną. To dzięki niej wytwarza się promieniowanie podczerwone, za pomocą którego reguluje się temperaturę w pomieszczeniu. Należy w tym miejscu dodać, że podczerwień nie stwarza absolutnie żadnego zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

Zalety i wady paneli grzewczych

Osoby ceniące wygodę z pewnością docenią bardzo prostą obsługę takich urządzeń. Panel grzewczy jest w zasadzie bezobsługowy. Rola użytkownika sprowadza się jedynie do ustawienia temperatury. Kolejna zaleta, o jakiej należy wspomnieć, to brak zjawiska konwekcji. Ogrzewanie powietrza podczerwienią nie powoduje wznoszenia się kurzu oraz drobnoustrojów, a zatem okazuje się doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Pozostając w temacie zdrowia, trzeba też dodać, że panele grzewcze nie wysuszają powietrza, ale też nie czynią go bardziej wilgotnym. Innymi słowy, tworzą idealne warunki dla domowników, a nie sprzyjają rozwojowi pleśni czy innych szkodliwych czynników. W końcu warto też wspomnieć o ekologii. Panel na podczerwień jest przyjazny dla środowiska, gdyż nie wymaga spalania paliwa. Czy jest jednak jakiś haczyk? Niestety, takie panele mają też wady, a w zasadzie jedną. Do ich eksploatacji potrzeba energii elektrycznej, której ceny wciąż rosną. Takich wydatków można jednak uniknąć, inwestując w fotowoltaikę.

Jak działa panel grzewczy?

Technologia podczerwieni od dawna znajduje powszechne zastosowanie, np. w medycynie. Jednak dopiero od kilku lat stosuje się ją w uprzędzeniach grzejnych. Dlatego wciąż wiele osób może mieć wątpliwości w kwestii skuteczności tej nieznanej powszechnie metody. Zasada działania okazuje się jednak właściwie identyczna, jak w przypadku Słońca. Podobnie jak nasza gwiazda, panel grzewczy wytwarza fale, które stykając się z dowolną powierzchnią, ogrzewają ją. Ale na tym nie koniec, ponieważ takie ciepło zostaje zaabsorbowane, a następnie oddane do otoczenia, w różnych kierunkach. W ten sposób dochodzi do równomiernego rozprowadzenia temperatury w całym pomieszczeniu. Oczywiście, dla uzyskania takiego efektu niezbędny będzie panel grzewczy o odpowiedniej mocy.