Skutki nieodgrzybiania ścian w mieszkaniu – dlaczego to jest ważne?

Odgrzybianie ścian w mieszkaniu to problem, który często jest bagatelizowany, a który nieodwracalnie może wpłynąć na komfort oraz zdrowie mieszkańców. Czy zdajesz sobie sprawę, że przebywanie w otoczeniu opanowanym przez grzyby i pleśń może prowadzić do rozwoju chorób układu oddechowego, włączając w to astmę? Ryzyko nieodgrzybiania sięga jednak znacznie dalej, zahaczając o sferę psychiczną, gdzie chroniczne alergie i nieustający nieprzyjemny zapach mogą być źródłem stresu i pogorszenia samopoczucia.
 
grzyb na ścianie

Ale to nie wszystko - grzyb na ścianie może prowadzić do strukturalnego uszkodzenia budynku, co z kolei może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa Twojej rodziny, a nawet zwierząt domowych. Przeanalizujemy w tym artykule, dlaczego nieodgrzybianie ścian jest zagrożeniem, z jakim nie warto ryzykować. Pozwól, że przeprowadzimy Cię przez najważniejsze aspekty tego problemu, zaczynając od tego, skąd bierze się pleśń i jakie są skutki jej obecności w twoim domu.

 

Grzyb w domu – kiedy wezwać specjalistę mykologa?

Grzyb w domu to bardzo duży problem dla osób go zamieszkujących. Nie powinniśmy lekceważyć tego zjawiska i usunąć grzyba jak najszybciej. Jeśli zauważamy, że grzyb zajmuje coraz większe powierzchnie, a domowe sposoby sobie z nim nie radzą, warto wezwać specjalistę mykologa. 

Mykologia to dziedzina wiedzy badająca grzyby, ich fizjologię, budowę , a także znaczenia dla człowieka. Mykolodzy nie tylko zajmują się wpływem grzybów na zdrowie człowieka, ale też oceniają ich szkodliwość dla budynków i budowli. Mykolog nie tylko stwierdzi, z jakim grzybem mamy do czynienia, ale też zaleci, co zrobić, aby się go pozbyć.

 

Skąd bierze się pleśń na ścianie?

Pleśń należy do rodziny grzybów. Przyczyny powstawania wykwitów, to głównie wilgoć i brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Czego więc potrzebują grzyby na ścianie, do idealnego rozwoju?:

- Braku właściwej wentylacji;

- Dużej wilgotności materiałów budowlanych i powietrza w pomieszczeniu;

- Słabego oświetlenia lub jego braku;

- Skoków temperatury w ciągu doby w granicach na wet kilkudziesięciu stopni Celsjusza;

- Uszkodzonej izolacji budynku.

 

Pleśń także może się pojawiać, jeśli nie zachowujemy należytych warunków higienicznych. Regularne sprzątanie mieszkania i właściwe pozbywanie się odpadów pomaga w unikaniu pleśni. Przyczyn powstawania pleśni może być dużo więcej, ale następstwo nadmiernej wilgoci to nie tylko osłabienie konstrukcji budynku i grzyb na ścianie, ale również mostki termiczne, które są dużym problemem w usunięciu szkodliwych mikroorganizmów.

 

Usuwanie pleśni ze ściany – domowe sposoby

Pleśń na ścianach domów i mieszkań towarzyszy nam od setek lat. To wystarczająco dużo czasu, aby wymyślić domowe sposoby na walkę z tym przykrym zjawiskiem. Nasi przodkowie, jak zwykle niezawodni, znaleźli metody na zagrzybione ściany.

Główną rolę odgrywa tu ocet. Pół szklanki  wody mieszamy z jedną czwartą szklanki octu i pikują bezpośrednio na zainfekowaną powierzchnię. Warto dodać, że tą mieszanką spryskujemy powierzchnię zainfekowaną pleśnią nawet kilka razy. Po 15 minutach zmywamy środek.

Chcąc usunąć grzyba, możemy także przemyć zapleśniałe powierzchnie wodą utlenioną. Pomocny może być także  także roztwór soli lub sody kaustycznej. Dobrze sprawdza się  olejek herbaciany, który zmieszany z wodą pomoże w pozbyciu się pleśni.

Musimy jednak pamiętać, że domowe sposoby, aby usunąć pleśń ze ściany, na pewno nie przyniosą oczekiwanych rezultatów jeśli pleśń weszła głęboko w strukturę ściany oraz gdy powierzchnie zainfekowane są rozległe. Pamiętajmy więc, aby działać zapobiegawczo. Kratki wentylacyjne, nawiewniki okienne, dokładne osuszanie pomieszczeń - to sposoby na uniknięcie nadmietnej wilgotności i rozwoju grzyba.

 

Jakie są skutki zdrowotne nieodgrzybiania ścian?

Grzyb na ścianach to nie tylko brzydkie szare zacieki i przykry zapach. To także duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Dłuższe przebywanie w pomieszczeniach zainfekowanych grzybem może spowodować nudności i bóle głowy, a także problemy z układem oddechowym, np. katar i kaszel. 


Szkodliwe substancje wydzielane przez grzyby mogą spowodować choroby reumatyczne, zapalenie stawów, astmę a nawet depresję czy nowotwory. Badania wykonane wśród dzieci przez dłuższy mających kontakt z grzybem domowym wykazały kłopoty z narządami ruchu i oddychaniem. Są one, podobnie jak osoby starsze, bardziej narażone na szkodliwe działanie grzybów.

 

Jakie są inne negatywne skutki grzyba w mieszkaniu? Nieprzyjemny zapach to problem numer 1

Usuwanie pleśni ze ścian jest konieczne nie tylko dlatego, że grzyb i pleśń są szkodliwe dla naszego zdrowia. Jest to niezbędne także dlatego, że niszczy on substancję mieszkaniową. W miarę upływu czasu ściany zainfekowane grzybem stają się coraz słabsze. Może to spowodować uszkodzenia ścian, sufitów i podłóg. W najgorszym wypadku może dojść nawet do katastrofy budowlanej. Najbardziej narażone są  budynki stare i niedoinwestowane, a także nowe wybudowane z wilgotnych materiałów budowlanych.

Zarodniki grzybów atakują nie tylko ściany i sufity. Doskonale adaptują się na meblach, zarówno tych tapicerowanych jak i drewnianych. Grzyby, szczególnie pleśni potrafią zniszczyć także odzież, buty a także pościel czy ręczniki. Zagrożone są także skórzane kanapy czy pufy. Są także źródłem bardzo nieprzyjemnego i trudnego do usunięcia zapachu.

Przykry zapach stęchlizny to pierwszy sygnał, że pomieszczenie może być zaatakowane przez grzyby, w tym pleśnie. Nie należy tego lekceważyć. Warto dokonać dokładnego przeglądu naszego mieszkania czy domu. Należy odsunąć meble i zajrzeć we wszystkie zakamarki. 

Szczególnie starannie należy to zrobić w pomieszczeniach, które są zagrożone ewentualnym zalaniem. Należy do nich łazienka, kuchnia czy pralnia. Trud ten na pewno się opłaci, gdyż szybkie zlokalizowanie grzyba umożliwi sprawną reakcję, a w efekcie nie dopuści do rozwoju grzybów.

 

Dlaczego odgrzybiać ściany?

Jest wiele powodów, dla których powinniśmy starannie obserwować ściany i sufity w naszych mieszkaniach. Szczególnie w tych  pomieszczeniach, gdzie panuje wilgoć. Chodzi głównie o łazienki czy pralnie. Szybkie zauważenie grzybów pozwoli na podjecie działań w zakresie ich likwidacji. Nie wolno bowiem umniejszać znaczenia odgrzybiania ścian. 

Podjęcie takich działań w miarę szybko sprawi, że nie dopuścimy do ingerencji grzyba w substancję mieszkaniową. Zniknie także zagrożenie, jakie grzyby stanowią dla naszego zdrowia. Unikniemy także bardzo przykrego zapachu, który towarzyszy obecności grzybów w naszych domach. Ryzyko nieodgrzybiania jest więc bardzo duże, dlatego każdy, kto zetknął się z tym problemem, powinien jak najszybciej usunąć pleśn ze ściany i zastanowić się nad tym, jakie były przyczyny jej powstania.
 

 

Jak zapobiegać powstawaniu grzyba na ścianach?

Dla bytowania grzybów mieszkaniu bardzo duże znaczenie ma wilgotność i temperatura. Ciepło i duży stopień zawilgocenia powodują ze grzyby, w tym pleśnie, znajdują doskonałe warunki do wegetacji. Aby uniknąć niechcianych „sublokatorów” warto przestrzegać pewnych zasad. Bezwzględnie należy zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń, np. poprzez nawiewniki okienne. Dotyczy to szczególnie okresu zimowego i mieszkań wyposażonych w plastikowe okna. 

Temperatura w pomieszczeniach powinna być utrzymywana na jednolitym poziomie, tak aby nie dopuścić do dużych różnic temperatur. Warto też ustawiać meble i sprzęty tak, aby nie przylegały one zbyt blisko do ścian. To pozwoli na dostęp powietrza do wszystkich miejsc. Warto na bieżąco obserwować ściany i sufity w naszych mieszkaniach. 

Każdy zapach stęchlizny powinien być dla nas sygnałem, że pleśń czy inne grzyby pojawiły się w domu. Dobrze mieć również pod ręką specjalistyczne preparaty, aby usunąć pierwsze objawy grzyba ze ściany. Znaczenie odgrzybiania? Na ścianie pojawia się duży szaro-brunatny wykwit, a Ty czujesz się po prostu źle. To znak, że czas wezwać fachowców, którzy przeprowadzą usunięcie grzyba w budynku.