Szkło polimerowe w kuchni — dlaczego warto się na nie zdecydować?
Polimerowe szkło jest dziesięciokrotnie wytrzymalsze od tradycyjnego szkła, a więc trudniej jest go stłuc. Ponadto tworzy jednolitą powierzchnię i niezwykle łatwo jest utrzymać je w czystości. Nie trzeba martwić się o zarysowania lub pęknięcia – szkło polimerowe charakteryzuje się ogromną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Jest to zatem idealne rozwiązanie do nowoczesnych kuchni. Dzięki okładzinom ze szkła polimerowego każda kuchnia nabierze ponadczasowego szyku i elegancji.
Szkło polimerowe, czyli jakie?
Szkło polimerowe zachowuje cechy wizualne szkła, ale jednocześnie ma właściwości wytrzymałościowe laminatów. Powierzchnia szkła jest idealnie gładka, nieporowata i bezspoinowa, a więc zapewnia niezwykle wysoki poziom higieny i jest niepodatna na rozwój bakterii. Szkło polimerowe sprawdzi się jako laminat meblowy oraz okładzina ścienna – z powodzeniem zastąpi płytki w przestrzeni międzyszafkowej. Szkło polimerowe na długo zachowa nienaganny wygląd pomimo upływu lat – podobnie jak tradycyjne szkło jest to materiał odporny na procesy starzenia.
Szkło polimerowe jest produktem firmy REHAU Polska. Jest to materiał do złudzenia przypominający tradycyjne szkło, ale zdecydowanie bardziej od niego odporny. Nazwa handlowa szkła polimerowego to laminat RAUVISIO crystal. Dostępne są szkła polimerowe w macie i połysku, które idealnie sprawdzą się w każdej kuchni. Co ciekawe na matowym szkle można pisać kredą a na połyskującym pisakami, a po zabawie wystarczy przetrzeć szafki wilgotną ściereczką z mikrofibry. W ofercie firmy REHAU znajdziemy trzy kolekcje laminatów RAUVISIO crystal. Dla miłośników matowych wykończeń idealną opcją jest RAUVISIO deep, a interesującą paletę żywych kolorów oferuje RAUVISIO strong. W minimalistycznych kuchniach i nowoczesnych aranżacjach idealnie sprawdzą się ponadczasowe dekory RAUVISIO pure. Gładka powierzchnia szklanego laminatu stworzy intrygujące zestawienie z innymi materiałami wykończeniowymi, na przykład kamieniem naturalnym, drewnem, starą cegłą czy też modnym w ostatnim czasie betonem architektonicznym.
Zalety szkła polimerowego
Szkło polimerowe jest łatwe w obróbce – materiał ten można wyginać, wycinać i frezować w dowolny sposób. Szkło polimerowe sprawdza się w przypadku szafek bezuchwytowych oraz do wykańczania powierzchni o niestandardowych kształtach – na przykład zabudów kuchennych pod skosami na poddaszu.
Uniwersalny wygląd szkła w połączeniu z właściwościami charakterystycznymi dla laminatu daje niemal nieograniczone możliwości dla projektantów wnętrz. Szkło polimerowe jest odpowiedzią na potrzeby nowoczesnej architektury – jest trwałe, funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu higienicznej wręcz czystości. Do tego dostępne jest w obszernej palecie kolorystycznej i ciekawym wzornictwie, a więc sprawdzi się zarówno w klasycznych aranżacjach, jak i minimalistycznych wnętrzach. Co ciekawe szkło polimerowe to świetny sposób na przeprowadzenie szybkiego remontu w kuchni – można je montować na płytkach kuchennych, bez konieczności skuwania.
Kuchnia to pomieszczenie, w którym nietrudno o uszkodzenia i trwałe zabrudzenia – codzienne gotowanie wiąże się z ciągłym bałaganem. Właśnie dlatego szkło polimerowe jest coraz chętniej wybierane przez projektantów nowoczesnych wnętrz – niestraszne mu uderzenia, ani zarysowania, a tym bardziej wilgoć i tłuste plamy. Po gotowaniu powierzchnię szkła wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką i to wszystko!