Twardość materaca, a jakość snu – jak wpływa?

Człowiek na śnie spędza znaczną część swojego życia, szczególnie jeśli przesypia zalecane 7-8 godzin. Mimo to dobór właściwego materaca do potrzeb konkretnej osoby bywa zaniedbywany. Nierzadko zdarza się, że ten ważny element łóżka kupuje się według bliżej niesprecyzowanych kryteriów. Użytkownicy sięgają po za miękkie lub za twarde produkty. Wiele osób często dopiero w tym momencie dowiaduje się, że istnieje coś takiego, jak skala twardości materacy, będąca głównym kryterium wyboru. Warto pamiętać, że dobór odpowiedniego modelu wpływa nie tylko na komfort snu, ale i zdrowie jako takie. Chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat? Jaki jest związek w relacji twardość materaca a waga osoby śpiącej na nim? Już teraz zapoznaj się z poniższym artykułem.

przekroje materacy

Objawy zbyt miękkiego materaca

Produkty dzieli się według skali od H1 do H5. Im wyższa liczba, tym są one twardsze. Każdy stopień odpowiada określonym widełkom masy użytkownika, do której należy dobrać model. Przykładowo, twardość materaca H1 oznacza, że jest on miękki, a H2 – średnio miękki. Idealnym przykładem materaca średnio-miękkiego (oulającego) jest Mollyflex MORENO. I choć perspektywa  „zatopienia się” w jego materiał bywa kusząca, to w rzeczywistości taki produkt może stanowić nie lada zagrożenie dla zdrowia. Wszystko dlatego, że przy leżeniu na nim, gdy został źle dobrany do wagi, kręgosłup układa się w nienaturalnej pozycji, nazywanej pałąkiem. Organizm nie wypoczywa, a mięśnie pleców pozostają mocno napięte. Konsekwencją tego mogą być silne bóle w tym obrębie ciała.

To jednak „tylko” skutki krótkoterminowe. A jak to wygląda w przypadku, gdy cały czas śpi się na zbyt miękkim podłożu? Chroniczne zmęczenie to jedna strona medalu. Drugą stanowią potencjalne zwyrodnienia i skrzywienia kręgosłupa. To szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży, bo ich ciała wciąż rosną. Dorośli z kolei mogą cierpieć z powodu postępującej degeneracji kręgosłupa, jak i zwyrodnień, także tych nabytych w innych okolicznościach.

Nieprawidłowa pozycja, wynikająca ze zbyt miękkiego materaca wpływa nie tylko na kręgosłup, ale i na pozostałe obszary układu szkieletowo-mięśniowego. Można zaobserwować m.in. bóle mięśni i stawów, pojawiające się tuż po przebudzeniu. Nadwyrężeniu mogą ulegać również ścięgna. Trudno więc myśleć o jakimkolwiek wypoczynku, skoro wszystko boli, prawda?

Objawy zbyt twardego materaca

Spanie na zbyt miękkim łóżku to poważne obciążenie dla organizmu, niepozwalające właściwie odespać trudów dnia poprzedniego. Z drugiej strony zbyt duża twardość materaca H3H4 lub H5, względem masy użytkownika, również bywa szkodliwa. Wszystko dlatego, że ciało nie opiera się na całym boku czy plecach, ale na kilku punktach. To znów powoduje nienaturalne ułożenie kręgosłupa, choć inaczej niż w przypadku za miękkiego łóżka.

Przykładem materaca twardego H3 (rehabilitacyjnego, medycznego) jest materac NOVIA marki Mollyflex. Posiada bardzo twardą podstawę oraz grubą warstwę miękkiej pianki termoelastycznej - dzięki takiej konstrukcji, będzie on idealny dla osób o większej wadze jak i dla tym o mniejszej wadze.

Pierwszy o tym, że coś jest nie tak z podłożem, na którym się śpi, „poinformuje” odcinek lędźwiowy. Często to właśnie tam pojawia się najpoważniejszy dyskomfort i ostry ból. Nierzadko dolegliwości dotyczą także karku, choć to może być skutkiem nieprawidłowo dobranej poduszki. Ponadto sygnałem, że śpi się na zdecydowanie za twardym podłożu, jest uczucie drętwienia wybranych obszarów. Wynika to z ograniczenia przepływu krwi w miejscach, gdzie ciało dociska całą swoją masą do powierzchni. Efektem tego działania mogą też być bóle głowy i problemy z przebudzeniem się. Czytelnym przejawem, że materac jest za twardy, bywa wiercenie się podczas snu, często z przebudzaniem się w trakcie obracania na drugi bok.

To wciąż tylko część skutków, jakie mogą występować, jeśli ma się niekomfortowe miejsce do spania. Warto pamiętać, że prawidłowy sen wpływa na wiele innych obszarów życia, w tym m.in. produktywność w pracy, koncentrację oraz zdrowie. Niepełny wypoczynek może skończyć się różnymi chorobami, także związanymi z układem krążenia. Dlatego jednym z pierwszych kroków w walce o lepszy sen powinno być dobranie stosownej twardości tego ważnego elementu łóżka.

materac mollyflex

Na powyższym zdjęciu jeden z najlpszych bardzo twardych materacy H4: Mollyflex Argento Therapy.

Określ odpowiednią twardość materaca

Zakup nowego egzemplarza stanowi wydatek, ale jest doskonałą inwestycją. W kontekście dbania o wypoczynek i zdrowie – zdecydowanie warto go ponieść, tym bardziej że taki produkt kupuje się raz na kilkanaście lat. Szczególnie jeśli został prawidłowo dopasowany do potrzeb danej osoby. A jak twardy powinien być materac na kręgosłup? Należy go dobrać do wagi.

Jak już wiesz, są różne oznaczenia twardości materaca. Należy wymienić symbole:

  • H1 – jest odpowiedni dla osób do 60 kg,

  • H2 – jest właściwy dla użytkowników o masie od 50 do 80 kg,

  • H3 – jest najlepszy dla osób ważących od 80 do 100 kg,

  • H4 i H5 – spiszą się najlepiej w sytuacji, gdy właściciel łóżka waży więcej niż 100 kg.

Źle dobrana twardość materaca wpływa na nasz sen

Sen to średnio około 1/4 całego życia człowieka – szacuje się, że to nawet 20 lat! Biorąc pod uwagę, jak wiele czasu poświęca się na niego, warto zadbać o materac, który odpowiada potrzebom konkretnej osoby, szczególnie jeśli chodzi twardość. Dobór tego elementu do wagi sprawi, że nie tylko wstaniesz bardziej wypoczęty, ale i lepiej zadbasz o swoje zdrowie. Właściwy wypoczynek ma ogromne przełożenie na funkcjonowanie organizmu – począwszy od prawidłowego działania układu nerwowego, na odpowiednim przepływie krwi kończąc. Już teraz sięgnij do oferty sprawdzonego producenta i wybierz produkt o stosownej twardości dla Ciebie.