Zestawy mebli kuchennych - wybieramy szafki kuchenne

Przed Tobą remont obecnej kuchni lub wybór szafek kuchennych do nowego mieszkania. Zastanawiasz się, jaki kolor frontów i układ mebli będzie pasował do stylistyki wnętrza. Rozglądasz się za meblami funkcjonalnymi, ale jednocześnie ładnymi. Na szczęście nie musisz sam dobierać poszczególnych elementów kuchni. Gotowe zestawy mebli kuchennych dostępne w salonach łączą estetykę wykonania z wymiarem praktycznym. Jakie są zalety kompletów mebli kuchennych?

narożny zestaw mebli kuchennych

Kuchenne poszukiwania

Stworzenie swojej wymarzonej kuchni nie musi być skomplikowane. Przy wyborze odpowiedniego umeblowania warto wziąć pod uwagę kilka czynników – styl życia, czyli to, ile pracujemy i jak często gotujemy, liczbę mieszkańców, metraż kuchni, nasze potrzeby, życzenia, budżet i czas. Skomponowanie zestawu mebli kuchennych indywidualnie, szafka po szafce, może przynieść pożądany rezultat, ale jest czasochłonne i wymaga z naszej strony większego zaangażowania. Nasze pomysły i tak zostaną skonfrontowane z opinią specjalisty stolarza bądź konsultanta do spraw sprzedaży. Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie czasu, a nierzadko pieniędzy, jest kupno gotowego zestawu mebli kuchennych. Takie komplety mebli są odpowiedzią na potrzeby klientów, poszukujących gotowych i atrakcyjnych rozwiązań.

Praktyczny i estetyczny

Urządzanie kuchni zaczyna się często od rozmów ze znajomymi, ich opinii, i poszukiwań inspiracji w magazynach wnętrzarskich czy sklepach z meblami. Oglądamy pojedyncze szafki i gotowe zestawienia mebli, porównujemy schematy, ustawienia, kolorystykę frontów, wzory i ceny. Wybieramy to, co najbardziej odpowiada naszym preferencjom i stylowi, w jakim aranżujemy mieszkanie. Jeśli decydujemy się na zakup gotowego zestawu mebli kuchennych, mamy gwarancję, że meble będą spełniały nasze oczekiwania i zostaną z nami na lata. Takie komplety mebli, zaprojektowane przez architektów i stworzone z wysokiej klasy materiałów, są nie tylko praktyczne, ale także trwałe, ładnie i starannie wykonane. Będą odgrywały w naszym domu nie tylko rolę użytkową, ale też dekoracyjną.

Wybieramy szafki kuchenne

Szafki kuchenne są podstawą, jeśli zależy nam na czystym i estetycznym wnętrzu. Bez nich trudno byłoby w kuchni utrzymać ład i porządek. Szafki powinny być więc pojemne i pomysłowo zaprojektowane, a przy tym eleganckie i starannie wykonane.

Planując zakup gotowego zestawu mebli kuchennych, warto zadbać o każdy szczegół. Zastanowić się, jaki będzie blat, liczba i rodzaj szafek, podświetlenie witryn i okapu, wielkość lodówki. To wszystko jest ważne. Bez dokładnej analizy własnych upodobań i potrzeb, zakup gotowego zestawu mebli kuchennych może okazać się co prawda łatwy, ale chybiony.

Szafki kuchenne dzielimy na dolne stojące, i górne wiszące. Taki podział jest oczywisty i powszechnie stosowany. Nie wszyscy decydują się na wieszanie mebli kuchennych. Czasem zamiast szafek pojawiają się na górnym poziomie otwarte półki na książki czy kuchenne akcesoria. W małych kuchniach warto umieścić jak najwięcej szafek kuchennych górnych i wykorzystać każdy możliwy centymetr. Większe metraże umożliwiają montaż większego blatu roboczego i większej liczby dolnych szafek. Dzięki temu możemy ze spokojem zrezygnować z szafek wiszących, a wolne miejsce zapełnić plakatami, obrazami czy relingami.

Szafki kuchenne mogą różnić się formą i sposobem zamykania. Najpopularniejsze są klasyczne otwierane szafki z półkami, które pomału ustępują miejsca pojemnym szufladom, idealnym na produkty suche, przyprawy, kasze, cukier, mąkę. Szafki stojące są dosyć duże i głębokie, ponieważ utrzymują ciężki blat. Możemy schować w nich garnki, zastawę stołową, kubki, filiżanki, zapasy żywności. Szafki górne wiesza się ok. 70 cm nad blatem, a ich podstawową funkcją jest zwiększenie miejsca do przechowywania.

Kuchnie narożne

Komplety mebli obejmują także kuchnie narożne, które tworzą schemat litery L. Taki układ jest ergonomiczny i pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Kuchnie narożne często pojawiają się w pomieszczeniach typu open space, są połączone z salonem i razem z nim tworzą spójną i harmonijną całość.

Kuchnie narożne są projektowane na planie trójkąta z podziałem na strefy: gotowania, chłodzenia i zmywania. Kuchnia narożna uznawana jest przez klientów za niezwykle praktyczną. Tu każda rzecz ma swoje miejsce. Wszystkie elementy zabudowy – zlewozmywak, lodówka, płyta grzewcza, piekarnik – są w zasięgu ręki, nie ma między nimi dużej odległości. Dzięki temu gotowanie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Kuchnia narożna zakłada maksymalne wykorzystanie przestrzeni i stworzenie udogodnień na miarę każdego klienta.

Małe meble kuchenne

Gotowe zestawy mebli kuchennych to również niewielkie aneksy kuchenne. Proste, sprytne, małe rozwiązania, a wielka funkcjonalność. Takie kompaktowe zestawy mebli sprawdzają się w kuchniach o niewielkim metrażu, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Minikuchnie wykorzystywane są również w biurach, mieszkaniach na wynajem i domkach kempingowych. Są sposobem na stworzenie na niewielkiej powierzchni dobrze wyposażonej kuchni.